10 Jun 2013

Artykuł! Ocena braku kontroli wyprostu lędźwiowego odcinka kręgosłupa funkcjonalna ocena i terapia w oparciu o metodę kinetic control opis przypadku

Brak komentarzy artykuły, fizjoterapia, fizjoterapia kręgosłup lędźwiowy
Ocena braku kontroli wyprostu lędźwiowego odcinka kręgosłupa funkcjonalna ocena i terapia w oparciu o metodę kinetic control opis przypadku.

Świadomość społeczeństwa w zakresie wpływu ruchu na stan zdrowia rośnie, czemu towarzyszy również zainteresowanie aktywnością sportową [20].To sprawia, że droga po zdrowie wydaje się tylko pozornie łatwa, gdyż w praktyce często stwarza wiele problemów, co ilustruje poniższy przypadek dolegliwości bólowych okolicy lędźwiowej (low back pain).

Pobierz artykuł w formacie PDF:
Ocena braku kontroli wyprostu lędźwiowego odcinka kręgosłupa funkcjonalna ocena i terapia w oparciu o metodę kinetic control opis przypadku

OPIS PRZYPADKU

Mężczyzna w wieku 30 lat. Prowadzi aktywny tryb życia, uczęszczając rekreacyjnie na siłownię trzy razy w tygodniu. Po każdej jednostce treningowej, podczas której wykonywał klasyczny trening mięśni klatki piersiowej obejmujący ćwiczenie na ławeczce z maksymalnym obciążeniem (tzw. bench press) [7], pojawiały się dolegliwości bólowe lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Dolegliwości częściowo ustępowały po nocy przespanej w pozycji embrionalnej. Opisana sytuacja sugeruje powstawanie kompensacji (w trakcie wykonywania wyżej wspomnianego ćwiczenia bench press), w wyniku braku kontroli ruchu wyprostu w odcinku lędźwiowym. Niewydolność systemu czynnego (układ mięśniowy) skutkująca włączeniem elementów biernych (więzadła, torebka stawowa) w celu zabezpieczenia kręgosłupa lędźwiowego, może być utożsamiana z funkcjonalną nie- stabilnością [3–5].

BRAK KONTROLI WYPROSTU

Układ mięśniowy odcinka lędźwiowego kręgosłupa został podzielony na trzy różne grupy pod względem funkcjonalnym [2, 6].

1. Mięśnie stabilizujące układu lokalnego

Przyczyniają się do zwiększenia sztywno- ści segmentu oraz do kontroli translacji segmentalnej [10]. Ich aktywność jest ciągła i niezależna od kierunku [11]. Co ciekawe, funkcjonują w systemie sprzężenia wyprzedzającego feedforward, tj. włączają się wcześniej niż adekwatne mięśnie generujące znaczne momenty obrotowe.

2. Mięśnie stabilizujące układu globalnego

Generują siły niezbędne do kontroli zakresu ruchu. Ich aktywność nie jest stała i zależy ściśle od kierunku ruchu [2, 6, 11].

3. Mięśnie powierzchowne, tzw. globalne mobilizatory

Ostatnia grupa wyróżniana przez Comerfor- da. Ich celem jest generowanie siły i wykonanie ruchu. Charakteryzuje je wysoki próg pobudliwości.

Jeżeli wspomniane grupy mięśni utracą swoją funkcję lub ich funkcja zostanie zmieniona, pojawia się dysfunkcja ruchu, której symptomami bardzo często są dolegliwości bólowe [12, 16].

Post opublikowany przez
Autor nie umieścił jeszcz żadnych informacji na swoim.
Brak komentarzy to “Artykuł! Ocena braku kontroli wyprostu lędźwiowego odcinka kręgosłupa funkcjonalna ocena i terapia w oparciu o metodę kinetic control opis przypadku”

Wpisz komentarz

You must be Zalogowany aby dodać Komentarz.