11 Oct 2012

Ocena kontroli rotacji wewnętrznej w stawie biodrowym

3 Komentarze fizjoterapia, rehabilitacja

Test na ocenę kontroli rotacji wewnętrznej w stawie biodrowym (ocena ekscentrycznej wydolności mięśnia pośladkowego średniego)

Test ¼ przysiadu: Obserwujemy ustawienie kończyn dolnych i tułowia.

 • NORMA: kość udowa i piszczelowa są ustawione w linii przebiegającej przez drugą kość śródstopia, czyli staw biodrowy jest ustawiony w niewielkiej rotacji zewnętrznej (10˚). Tułów nie powinien ulec pochyleniu w trakcie wykonywanego ruchu.

 • OBSERWACJA PACJENTA: brak dynamicznej stabilizacji stawu biodrowego co prowadzi do nadmiernej rotacji wewnętrznej w stawie biodrowym. Wynika to przede wszystkim z niewydolności ekscentrycznej mięśnia pośladkowego średniego. Ponadto w trakcie przysiadu pacjent wykonuje niewielki ruch zgięcia tułowia.

Post opublikowany przez
Autor nie umieścił jeszcz żadnych informacji na swoim.

3 Komentarze to “Ocena kontroli rotacji wewnętrznej w stawie biodrowym”

 1. Trening mięśnia pośladkowego średniego - Fizjoterapia Blog says:

  [...] POZYCJA WYJŚCIOWA : pozycja w jakiej jest wykonywany test ¼ przysiadu przedstawiony na naszym blogu (http://www.fizjoterapiablog.pl/ocena-kontroli-rotacji-wewnetrznej-w-stawie-biodrowym/ [...]

 2. woofer says:

  Czy przy osłabieniu ekscentrycznym m. pośladkowego, trening(wzmacnianie) powinno być rozpoczynany od wzmacnianie w ekscentrycznym skurczu?
  Skoro ktoś ma niewydolność ekscentryczną już w teście, to jaki sens ma wzmacnianie tym samym ruchem?
  Nie wiem jak to wyjaśnić, ale pierwszym etapem nie powinno być ćwiczenie izometryczne, np. w staniu na jednej nodze, rzuty piłką w różnych kierunkach?
  Albo stojąc na jednej nodze, na podwyższeniu, kopnięcia piłki drugą nogą (takie bardziej dla piłkarza)?
  Inna opcja, skurcz ekscentryczny, ale mniejszy zakres(1/8, itd…) plus np. spychanie klienta przez terapeutę, stopniowo zwiększany nacisk, opór przyłożony po zewnętrznej stronie st. kolanowego, skierowany doprzyśrodkowo?
  Pozdrawiam

 3. Szymon Gryckiewicz says:

  Trafne spostrzeżenie z którym się jak najbardziej zgodzę i które dodatkowo postaram się rozwinąć. W sytuacji kiedy mięsień jest niewydolny ekscentrycznie bo np.: jest nadmiernie rozciągnięty, to u takiego pacjenta należy zacząć przede wszystkim od przywrócenie odpowiedniej długości i napięcia mięśnia za pomocą treningu koncentrycznego. Mięsień o prawidłowej długości będzie bardziej wydolny ekscentrycznie od mięśnia rozciągniętego.

  Oczywiście przed wprowadzeniem treningu koncentrycznego, należałoby sprawdzić wydolność koncentryczną mięśnia pośladkowego średniego.

  Powyżej podaliśmy tylko przykładowe ćwiczenie na trening mięśnia pośladkowego średniego, które dzięki zastosowaniu różnego rodzaju feedbacku powinno być łatwiejsze do wykonania.

  Przykłady ćwiczeń które Pan podał, nie są już takie łatwe dla pacjenta, ponieważ pacjent otrzymuje dużo bodźców z otoczenia- oprócz utrzymania kończyny dolnej w określonym ustawieniu, musi odbijać/kopać piłkę, walczyć z przystawionym oporem co jest już treningiem który bym zalecił jako progresję, a nie etap początkowego treningu dla tego mięśnia.

  Pozdrawiam i dziękuję za komentarz

Wpisz komentarz

You must be Zalogowany aby dodać Komentarz.