10 Feb 2013

Profilaktyka dolegliwości bólowych kręgosłupa lędźwiowego u terapeutów. Ocena i terapia według koncepcji Kinetic Control. Mity czy fakty poparte dowodami?

1 Komentarz fizjoteraipa kręgosłup lędźwiowy, fizjoterapia kręgosłup lędźwiowy, rehabilitacja, rehabilitacja kręgosłup lędźwiowy, trening

Ekscentryczna niewydolność mięśnia pośladkowego średniego jako częsta przyczyna urazów stawu kolanowego w sporcie na podstawie Kinetic Control.Fizjoterapeuci należą do grupy zawodowej, która narażona jest na pracę w wymuszonej pozycji zarówno w statyce, jak i dynamice. Jednakże świadomość fizjoterapeuty oraz charakter jego pracy pozwalają wygospodarować czas na poprawę i reedukację błędów ruchowych, jakie popełnia w trakcie pracy z pacjentem. Powstałe błędy ruchowe nie muszą dawać symptomów natychmiast, ale stanowią poważne zagrożenie na przyszłość – przede wszystkim dla zdrowego kręgosłupa terapeuty. (Sahrmann 1993, Comeford 2012).

POBIERZ ARTYKUŁ

http://www.fizjo-sport.pl/news/259/66/Profilaktyka-dolegliwosci-bolowych-kregoslupa-ledzwiowego-u-terapeutow-Ocena-i-terapia-wedlug-koncepcji-Kinetic-Control-Mity-czy-fakty-poparte-dowodami/d,artykul

Najwięcej danych w literaturze dotyczących występowania bólu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa wśród zawodów związanych z ochroną zdrowia dotyczy pielęgniarek. W tej grupie zawodowej problem bólu  kręgosłupa lędźwiowego jest powszechny. Z badań wynika, że zwiększa się on wraz z wydłużaniem się stażu pracy i jest również powiązany z brakiem uprawiania sportu [3, 11, 13].

Natomiast niewiele jest danych epidemiologicznych dotyczących problemów bólowych i zmian  degeneracyjnych w kręgosłupie lędźwiowym u fizjoterapeutów, a te, które są, dowodzą, że jest to zjawisko powszechne w tej grupie zawodowej [10]….

ćwiczenia fizjoterapia i rehabilitacja

Kiedy człowiek jest zmęczony albo nie zwraca uwagi na prawidłowe wzorce, często przyjmuje złą sylwetkę, bo „tak mu wygodniej”, zgodnie z zasadą, że ciało porusza się po linii najmniejszego oporu [16]. To powtarzanie błędów w czasie pracy z czasem staje się zwyczajowym nieprawidłowym wzorcem, a centralny system nerwowy (CSN) wykorzystuje go jako jedyną strategię do utrzymania pozycji.

Relacja pozycji terapeuty z testami funkcjonalnymi

 • 1. Zgięcie odcinka piersiowego (w pozycji siedzącej) – dysocjacja zgięcia
 • 2. Wyprost odcinka piersiowego (w pozycji siedzącej) – dysocjacja wyprostu
 • 3. Zgięcie do przodu w staniu – dysocjacja zgięcia
 • 4. Pochylenie do przodu w pozycji siedzącej – dysocjacja zgięcia
 • 5. Ocena elastyczności mięśni wielostawowych (mięśni kulszowo-goleniowych)

Relacja z literaturą naukową

Propozycja usp rawniania

 • Ćwiczenie 1.
  Pochylenie do przodu w pozycji siedzącej – dysocjacja zgięcia
 • Ćwiczenie 2.
  Zgięcie do przodu w staniu – dysocjacja zgięcia
 • Ćwiczenie 3.
  Elongacja mięśni wielostawowych (mięśni kulszowo-goleniowych)

Podsumowanie

Post opublikowany przez
Autor nie umieścił jeszcz żadnych informacji na swoim.

Jeden komentarz to “Profilaktyka dolegliwości bólowych kręgosłupa lędźwiowego u terapeutów. Ocena i terapia według koncepcji Kinetic Control. Mity czy fakty poparte dowodami?”

 1. Rehabilitacja dzieci says:

  Podczas pracy z dziećmi zetknąłem się z problemami tu poruszonymi. Często przyjmowałem złą sylwetkę obciążając kręgosłup. Dużo zajęło mi wyćwiczenie samokontroli w przyjmowaniu prawidłowej pozycji podczas pracy.

Wpisz komentarz

You must be Zalogowany aby dodać Komentarz.