30 Jan 2014

Silne plecy = zdrowe plecy ??

Brak komentarzy fizjoterapia

silne plecy - zdrowe plecy fizjoterapiaPewnie wiele osób tak myśli i też tak kiedyś myślałem: Silne plecy= zdrowe plecy :) Należy sobie zadać kilka pytań które od razu odpowiadają na wyżej zadane pytanie – czy osoby trenujące na siłownie miewają czasem bóle kręgosłupa ? czy osoby podnoszące ciężary mają bóle kręgosłupa ?? Jedni i drudzy przecież codziennie wzmacniają mięśnie kręgosłupa!

Temat na pewno jest dużo bardziej skomplikowany i niejednoznaczny, ale na pewno siła nie gra tutaj roli (pierwszoplanowej). Kluczem do sukcesu wydaje się być biomechanika (której niestety na studiach niewiele) a temat kręgosłupa jest temat niezwykle ciekawym z racji że statystyki, które mówią na temat LBP nie poprawiają humoru.

Jest wiele metod walki z dolegliwościami kręgosłupa- od ćwiczeń profilkatycznych, przez zajęcia typu “szkoła pleców” , różne metody specjalistyczne opierające się na modelach powięziowych, mięśniowych, manualnych itd itd. Jedno co jest pewne- coraz to nowsze badania, dostarczają nam informacji na temat tego co jest słabym punktem w obrębie tego naszego kręgosłupa (i nie tylko) i czasem tych elementów jest nie mało. Mówi się o mięśniach (brzucha, prostownikach kręgosłupa, pośladkowych) o stabilności tułowia, o funkcjonowaniu w życiu codziennym.

Silne plecy= zdrowe plecy ??

Jednak na każdy z tych tematów- można by rozmawiać godzinami żeby temat wyczerpać w całości ( a i tak by się nie udało :) ) Moim zdaniem tak  na prawdę najczęściej sami sobie jesteśmy winni na generowanie tych dolegliwości, a sprzyjają temu powiedzmy przeciwności losu :) Praca, siedzący tryb życia, brak czasu dla siebie (na zadbanie o swój organizm- aktywność ruchowa, rehabilitacja, regeneracja), często brak świadomości na temat tego dlaczego boli nas kręgosłup i brak wiedzy na temat tego jakie mamy rozwiązania i receptę (nie chodzi o receptę na leki !) . Uważam że zdecydowanie za często w momencie pojawienia się bólu sięgamy po środki przeciwbólowe, które tak na prawdę są najczęściej zakopywaniem istniejącego problemu głęboko pod ziemie ( problem już niewidoczny- ale nadal istnieje).

silne plecy - zdrowe plecy fizjoterapia

Jako fizjoterapeuci mamy mnóstwo informacji co powinniśmy robić. Na pewno wiemy że wraz z LBP ma miejsce zaburzenie pracy i równowagi mięśniowej, którą należy odbudować. Niezwykle istotna jest ocena (prawidłowa !) sylwetki. To co sam zaobserwowałem, zdecydowanie za często przedkłada się jednak ocenę statyczną nad dynamiczną.

Pacjent, który zasugeruje się np. wynikiem zdjęć RTG, z których odczyta (z opisu)  że ma zmniejszoną lordozę lędźwiową zaczyna traktować tą informacje, jakby to był jego “znak rozpoznawczy”. Nawet jeśli okazuje się że ma zniesioną lordozę tylko i wyłącznie ze względu na znacznie zaburzoną równowagę mięśniową (czyli wpływając np. nad układ mięśniowy jesteśmy w stanie w jakimś stopniu odtworzyć prawidłową krzywiznę)  to i tak nie chce tego przyjąć do zrozumienia “bo przecież ma zniesioną lordozę np.  od 10 lat”.

silne plecy - zdrowe plecy fizjoterapia

To do czego zachęcamy i temat który poruszamy na kursach Kinetic Control- przede wszystkim trzeba być dobrym obserwatorem (mówiąc przenośnią- mieć w oczach rezonans) i umieć wyłapać co się dzieje zarówno podczas statyki oraz dynamiki i postarać się odpowiedzieć dlaczego tak jest.

Jedną ze strategii radzenia sobie z przeciążeniem kręgosłupa jest proponowany w Kinetic Control trening dysocjacji, który również został poparty przez ewidencją naukową, zarówno jako test diagnostyczny, jak i jako trening terapeutyczny.

Rozwiązań jest wiele. Zastanów się, pomyśl, popatrz i oceń ruch i co byś w nim zmienił – i zacznij działać :)

Post opublikowany przez
Autor nie umieścił jeszcz żadnych informacji na swoim.
Brak komentarzy to “Silne plecy = zdrowe plecy ??”

Wpisz komentarz

You must be Zalogowany aby dodać Komentarz.